2 minuty
Uszka z kapustą i grzybami
Uszka z kapustą i grzybami są u nas nieodłącznym elementem tradycyjnego wigilijnego barszczu (przepis). Uszka przygotowuję co roku w dużej ilości na święta Bożego narodzenia, ale nie tylko, lubimy je tak bardzo, że goszczą na naszym stole również w zwykłe dni. Uszka z kapustą i grzybami, robię z grzybów leśnych – zebranych przez nas własnoręcznie. Zazwyczaj do farszu używam grzybów mieszanych: prawdziwków, podgrzybków i maślaków. Ten rok, jak i poprzedni obfitował w zbiory, więc grzybów u nas pod dostatkiem. Kapustę kupuję zawsze z tych samych źródeł, taka na occie i polepszaczach nie będzie dobra.
Wigilia Świąt bożego narodzenia to dzień, w którym serwowane są moje ulubione potrawy – jarskie zupy, pierogi, sałatka jarzynowa, właściwie tak mogłabym jeść codziennie. Przyznam bez bicia, że celowo przygotowuję wszystkiego więcej, żeby jeszcze długo po świętach cieszyć się smakiem wigilijnych potraw. Uszka i pierogi mrożę, a barszcz zamykam na gorąco w słoik – nawet teraz jeden stoi obok świątecznego zakwasu 🙂
Ale dziś o uszkach. Od dłuższego czasu robię je na cieście zaparzanym (sprawdź przepis) , jest ono bardziej miękkie niż ciasto tradycyjne, a zarazem bardziej odporne – uszka nie rozklejają się w gotowaniu, takie ciasto świetnie nadaje się również do mrożenia – ugotowane lub surowe, co kto woli 🙂
Z tego przepisu wyszło mi dokładnie 125 uszek. Jeżeli potrzebujecie ich mniej, naturalnie proporcje można podzielić na pół.
Uszka z kapustą i grzybami – przepis
Course: Dania główne, Dania wigilijneCuisine: Kuchnia polskaDifficulty: Średni3
hours3
minutesSkładniki
- Farsz
1 kg kapusty kiszonej z marchewką
150 gram suszonych grzybów
1 mała cebula
2 łyżki oleju rzepakowego
2 łyżeczki czarnego pieprzu
Przepis na uszka z kapustą i grzybami w kilku prostych krokach
- Farsz na uszka z kapustą i grzybami
- Grzyby namaczam przynajmniej przez godzinę (ale można też zostawić je na noc). Namoczone grzyby odcedzam, wkładam do garnka ze świeżą wodą i gotuję przez godzinę. Wywar można zlać do słoika i użyć go później do zupy grzybowej, bądź jako dodatek do barszczu czerwonego.
- Kapustę wkładam do garnka i gotuję przez godzinę na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, aby się nie przypaliła. W połowie czasu gotowania kapusty wlewam do niej szklankę wywaru z grzybów.
- Grzyby i kapustę przerzucam na durszlak, kiedy ostygną odciskam je z wywarów i mielę przez maszynkę na grubych oczkach, można też posiekać.
- Cebulę kroję i lekko podsmażam na patelni (wystarczy zeszklić), dodaję do farszu. Wsypuję pieprz i dokładnie mieszam, w razie potrzeby farsz można doprawić solą.
- Farsz na uszka można przygotować dzień wcześniej i przechować w lodówce.
- Uszka z kapustą i grzybami – przygotowanie
- Przygotowuję ciasto zaparzane z tego przepisu.
- Z wyrobionego ciasta urywam po kawałku – takim wielkości pomarańczy i lekko ugniatam w dłoniach. Resztę ciasta trzymam pod przykryciem, gdzie czeka na swoją kolej.
- Stolnicę podsypuję mąką i wałkuję ciasto na grubość około dwóch/trzech milimetrów.
- Z przygotowanego arkusza ciasta szklanką wykrawam krążki, na które nakładam farsz i zlepiam w pierogi, a następnie ostre końce łączę ze sobą tworząc uszka.
Skrawki ciasta dodaję do kolejnej kulki i cały proces powtarzam. - Przechowywanie uszek z kapustą i grzybami
- Uszka przechowuję i mrożę ugotowane – po ostygnięciu polewam je niewielką ilością oleju. Część do zjedzenia na dzień ląduje w pojemniku w lodówce.
- Uszka przeznaczone do mrożenia wrzucam do woreczków lub pojemników i wkładam do zamrażalnika.