1 minuta
Konfitura z czarnej porzeczki
Konfitura z czarnej porzeczki jest dodatkiem do wielu potraw. Smakuje wyśmienicie w naleśnikach, na kanapkach, lubi się z pleśniakiem, a dodana do herbaty nadaje ciekawy kwaskowy smak. Pektyny zawarte w czarnej porzeczce pozwalają uzyskać zwartą konsystencję konfitury, nie ma potrzeby stosować zagęszczaczy.
Czarna porzeczka jest źródłem witaminy C, wielu z nas stosuje przetwory z niej pomocniczo przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Porzeczki zawierają flawonoidy, które mają działanie „antyrakowe” – hamują rozwój szkodliwych związków w organizmie, obniżają poziom cholesterolu, a także spowalniają proces starzenia.
Krótko mówiąc – samo zdrowie!
Najbardziej lubię owoce zerwane prosto z krzaka, ale kiedy sezon się kończy, z chęcią sięgam po sok lub konfiturę.
Konfitura z czarnej porzeczki
Course: DodatekCuisine: Kuchnia polskaDifficulty: Średni30
minutes2
hours2
hours30
minutesSprawdzony przepis na konfiturę z czarnej porzeczki. Najlepsza receptura.
Składniki
Czarna porzeczka – 1 kg
Cukier biały – 1 kg
Woda 0,5 l
- Dodatkowo
8 słoików po 180 ml
Kroki
- Porzeczki dokładnie płuczę i obieram z ogonków i listków.
- W garnku mieszam wodę z cukrem i gotuję do czasu, aż powstanie syrop.
- Do syropu wrzucam partiami porzeczki – tak aby syrop cały czas był wrzący.
- Wszystko gotuję przez godzinę na małym ogniu, często mieszając. Po tym czasie zostawiam konfiturę do całkowitego ostygnięcia (ok 3 godziny) i gotowanie powtarzam.
Tym razem zostawiłam ostygniętą konfiturę na noc w lodówce, a na drugi dzień ponownie gotowałam godzinę. - Gotową konfiturę nakładam dużą łyżką do wyparzonych i suchych słoików, dobrze dokręcam i czekam, aż ostygną – nie gotuję. Kiedy słoiki ostygną – wszystkie nakrętki są już zassane i gotowe do wyniesienia na swoje miejsce.
Zaleca się gotowanie konfitury 2-3 razy, z minimum 3-godzinnymi odstępami. Mi odpowiada lżejsza konsystencja, ale im gęstszą konfiturę chcecie uzyskać – tym więcej razy należy powtórzyć cały proces, a aby woda wyparowała.