1 minuta
Keczup z dyni
- keczup z dyni
- domowy keczup
- keczup warzywny
- najlepszy przepis
Keczup to dodatek, który króluje w naszych kuchniach i wielu z nas nie wyobraża sobie już bez niego życia. Kilka razy robiłam go już z cukinii i bardzo przypadł nam do gustu, pomyślałam więc, że keczup z dyni będzie równie dobrym pomysłem – tym bardziej, że dynia od Babci z ogrodu wdzięczyła się do mnie od dawna z parapetu.
Dynia to wdzięczne warzywo, nadaje się na dżem, placki, pyszną zupę-krem. Wszystkie te potrawy są mi znane, ale keczup z dyni robiłam pierwszy raz i już wiem, że nie ostatni. Moim zdaniem jest o wiele smaczniejszy od keczupu sklepowego, a goście, którzy zdążyli u mnie na świeżo spróbować, byli zachwyceni jego smakiem. Piękny zapach unosił się już od progu, nie zdążyłam go nawet ostudzić, bo wszyscy byli chętni do konsumpcji.
Do miary użyłam szklanki o pojemności 220 ml.
Keczup z dyni
Course: DodatekCuisine: Kuchnia polskaDifficulty: Łatwy3
hours20
minutes50
minutesSkładniki
2 kg dyni (obranej i wydrążonej)
3 duże papryki
0,5 kilo cebuli
Połówka małego selera
2 ząbki czosnku
2 łyżki soli
0,5 szklanki octu
1,5 szklanki cukru
2 słoiczki koncentratu pomidorowego (razem 400g)
- Przyprawy
1 łyżeczka ostrej papryki
1 łyżeczka pieprzu
1 łyżeczka kurkumy
0,5 łyżeczki chilli
Przygotowanie
- Dynię i paprykę pokroić w grubą kostkę, cebulę pociąć na pióra, wszystkie warzywa włożyć do dużej miski i zasypać dwiema łyżkami soli. Tak przygotowane warzywa włożyć do lodówki na minimum 3 godziny, a najlepiej na całą noc.
- Odstane warzywa przełożyć razem z powstałym płynem do dużego garnka, dodać seler i czosnek, gotować wszystko do miękkości na małym ogniu (około 40 minut), od czasu do czasu mieszając.
- Po ugotowaniu całość przestudzić i zblendować na gładką masę. Dodać przyprawy i koncentrat, zagotować na małym ogniu często mieszając.
- Gorący keczup nakładać do wyparzonych słoików. Nie wymaga pasteryzacji.