Bułki pszenne na serku wiejskim
W dobie koronawirusa powinniśmy ograniczyć wyjścia z domu. Pewnie większość z nas zrobiła większe lub mniejsze zapasy, ale miejsce w zamrażalnikach kiedyś się kończy i po pieczywo trzeba się udać do sklepu. Mi udało się upchać 5 chlebów do zamrażarki, ale pomyślałam, że może czas zwolnić miejsce i zacząć w miarę możliwości wytwarzać pieczywo samemu?
2 minuty
Z lodówki zerkał na mnie smutno serek wiejski, którego nikt już nie chciał, a kończyła się data ważności. Jakbym mogła pozwolić mu się zmarnować? Po zaczerpnięciu inspiracji z internetu zrodził się pomysł na pyszne bułeczki z serkiem wiejskim.
W przepisie używam suchych drożdży, wolę je od świeżych ze względu na łatwość użycia i oszczędność czasu, staram się zawsze mieć ich zapas.
Dodatkiem do ciasta mogą być różne, ja dodałam to co akurat mam pod ręką czyli: płatki i otręby owsiane, słonecznik, czarnuszka i nasiona chia, ale jeśli nie macie, to i bez dodatków bułeczki wyjdą pyszne.
Dla kolorytu dodałam również łyżkę pyłku pszczelego.
Podaję proporcje składników, jakie wykorzystałam na jedną blachę piekarnika.
Szklanka ma u mnie 250 ml.
Bułki pszenne na serku wiejskim
Course: Śniadanie, PrzekąskaCuisine: PolskaDifficulty: Średni1
hour30
minutes15
minutes1
hour45
minutesProsty przepis na bułki pszenne.
Składniki
- Ciasto
Mąka – 3 szkl.
Suche drożdże – 15 gram
Serek wiejski – 200 gram
Jajko rozm. L – 1 szt.
Ciepła woda – 0,5 szkl.
Cukier brązowy – 3 łyżki
Masło osełkowe – 2 łyżki
Sól – 2 łyżeczki
- Dodatki
Otręby owsiane – 2 łyżki
Płatki owsiane – 0,5 szkl.
Nasiona chia – 1 łyżeczka
Czarnuszka – 1 łyżeczka
Pyłek pszczeli – 1 łyżeczka
- Opcjonalnie
Jajko do posmarowania z wierzchu – 1 szt
Mleko – 2 łyżki
Kroki
- Przygotowanie:
W dużej misce mieszam mąkę z drożdżami i dodaję resztę składników. Masło trzymam na wierzchu, więc jest miękkie i nie wymaga roztapiania. Jeżeli macie masło prosto z lodówki, to polecam je najpierw podgrzać do roztopienia i przestudzić przed dodaniem. Z masy formuję kulę i pozostawiam ją ciepłym miejscu na 1 godzinę do wyrośnięcia uprzednio obsypując miskę i ciasto mąką. - Kiedy ciasto wyrośnie, rozgniatam je jeszcze lekko i odrywając po kawałku formuje kulki o masie około 80 gram. Każdą z nich kładę na blachę i pozostawiam na jeszcze 0,5 godziny do wyrośnięcia, a w tym czasie piekarnik nagrzewam do 190 stopni.
Przed samym pieczeniem smaruję wierzch bułek jajkiem roztrzepanym z mlekiem i obsypuję otrębami i ziarnami. Bułeczki są gotowe po 13-15 minutach pieczenia.
Notatki
- Przyznam, że jestem pozytywnie zaskoczona efektem! Do tej pory bułki mi nie wychodziły, nie miałam do tego serca, były twarde jak kamień… Tym razem są mięciutkie i aromatyczne, aż proszą się, aby zjeść je na ciepło! Ciężko było się powstrzymać!
- Bułeczki można zrobić wieczorem, a na śniadanie będą jak znalazł.