1 minuta
Barszcz wigilijny
Przepis na tradycyjny barszcz wigilijny na zakwasie dopracowywałam z roku na rok, aż doszłam do jego finalnej wersji. Mój świąteczny barszcz czerwony to połączenie smaku aromatycznych pieczonych warzyw i własnego zakwasu z buraków (przepis), przygotowanego na dwa tygodnie przed świętami.
Barszcz czerwony to zupa, której nie może zabraknąć na wigilijnym stole , a w każdym domu ma ona inny smak, każdy z nas ma na nią swój własny sposób, jednak niezmiennie jest to danie postne.
Barszcz wigilijny podawany jest w towarzystwie uszek, krokietów, lub serwowany w kubkach – do popijania domowych pierogów. Tak naprawdę każdy region kraju, a nawet każdy dom ma swój własny obyczaj przygotowania i podania barszczu w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.
Poznajcie mój przepis na idealny, pachnący i smakowity barszcz wigilijny.
Barszcz wigilijny – przepis
Course: Danie główne, ZupaCuisine: Kuchnia polska, Kuchnia regionalna, Kuchnia tradycyjna, Kuchnia wegetariańska6
servings20
minutes45
minutes1
hour10
minutesSkładniki
2 duże buraki
jedna duża cebula
3 ząbki czosnku
1 marchewka
1 pietruszka
0,5 małego selera
2 litry wody
3 plastry suszonych jabłek
3 suszone śliwki
- Przyprawy
1 łyżeczka majeranku
1 łyżka soli
2 łyżki cukru
0,5 łyżeczki pieprzu
Barszcz wigilijny krok po kroku
- Wszystkie warzywa wyszorować.
Buraki i cebulę zawinąć w folię aluminiową – każde warzywo osobno, 3 ząbki czosnku zawinąć razem. Piec w 180 stopniach przez 35 minut. - Do garnka z wodą wrzucić bez obierania marchew, pietruszkę i seler, gotować 15 minut.
- Upieczone buraki przestudzić, obrać i pokroić na ćwiartki, włożyć do garnka z włoszczyzną, cebulę i czosnek odwinąć z folii i wrzucić do garnka w całości, bez obierania. Od tego momentu należy zmniejszyć temperaturę gotowania, barszcz nie powinien bulgotać, a jedynie wrzeć.
Grzyby namoczone przez godzinę, suszone jabłka i śliwki włożyć do wywaru. Całość gotować 10 minut. - Do wywaru wlać zakwas z buraków (razem z kawałkami kiszonych buraków). Gotować jeszcze 20 minut.
Zakwas ma w sobie już ziele angielskie i liść laurowy, dlatego nie są wyszczególnione w przepisie. - Na koniec gotowania wsypać sól, cukier, pieprz, majeranek, porządnie zamieszać i wyłączyć barszcz.
- Barszcz powinien postać kilka godzin przed spożyciem. Nie należy go ponownie zagotowywać, a jedynie podgrzewać, aby nie stracił pięknego koloru.
Barszcz wigilijny najsmaczniejszy jest na drugi dzień po przyrządzeniu.
Mój barszcz podaję z uszkami z kapusty i grzybów